تور های شاد با رقاصی و طعم دو سیب!

زمان انتشار : شنبه, ۱۱ دی , ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۴:۳۸ |تعداد بازدید : 80 نمایش

هیچ دیدگاهی برای تور های شاد با رقاصی و طعم دو سیب! ثبت نشده

دانلود فایل

قصد سفر دارد. دلش می‌خواهد جای جای این ایران پهناور را گز کند. به همین خاطر به یک دفتر خدمات گردشگری مراجعه می‌کند و با انتخاب یکی از تورهای گردشگری هم یک سفر دسته جمعی را تجربه کند و هم از طریق یک راهنما با سهولت بیشتری با جاذبه‌های دیدنی منطق مورد نظرش آشنا شود. روز سفر فرا می‌رسد اما تا رسیدن به مقصد، خود را در یک جنگ شادی اجباری می‌بیند. از یک سو از شنیدن آهنگ‌های شاد و خندیدن به مزاح‌های تورلیدر به وجد می‌آید اما از دیگر سو می‌خواهد که در مورد مقصد مورد نظر نیز به کسب اطلاعات بپردازد. در این میان، وزنه شادی‌های تور آنقدر سنگینی می‌کند که زمانی برای بحث درباره جاذبه‌های دیدنی سفر نمی‌ماند.
**بدبینی به تورهای گردشگری
این اتفاق باعث شده که برخی از خانواده‌ها که خواهان آشنایی با یک جاذبه تاریخی یا طبیعی هستند نسبت به تورهای گردشگری بدبین شوند. تا همین یک سال پیش استفاده از واژه «شادِ شاد» در تبلیغ تورها، کُدی بود که نشان می‌داد در این گشت قرار نیست با یک جاذبه تاریخی و یا طبیعی آشنا شد، بلکه انگیزه اصلی، یک دورهمیِ شاد از داخل وسیله نقلیه تا مقصد و حتی در راه برگشت است. گسترش این تورها که بازار حرفه‌ای‌ها و منضبط‌ها را کساد کرده بود، اعتراض‌هایی را برانگیخت مبنی بر اینکه تورهای شاد، ذائقه‌ مسافر را تغییر داده و مطالبات آن‌ها را تا حد چند ساعت شادی و پایکوبی و شنیدن جوک از شخصی که اصطلاحا قرار است راهنمای گردشگران برای آشنایی با آثار تاریخی و طبیعی باشد، تنزل داده است.رفتارهایی که گاه تا مرز ناهنجاری کشیده می‌شد و بسیاری از مناطق گردشگری به ویژه روستایی را منزجر کرد و درهای این مناطق را برای همیشه به روی گردشگران بست. نکته جالب توجه آنجایی است که ظاهرا ممنوعیت تبلیغ یا بیان و اجرای هر نوع سرگرمی و تفریحی در تورهای شاد باعث شده خیلی‌ها برای وسوسه کردن مشتریان‌شان به قلیان که سرگرمی ارزان‌تری به حساب می‌آید و به نسبت دردسر کمتری دارد، متوسل شوند.
**تعریف درستی از سفر وجود ندارد
یک کارشناس گردشگری با بیان اینکه تعریف سفر و تور گردشگری در بخشی از جامعه به اشتباه جا افتاده است به آفتاب یزد می‌گوید: آژانس‌های معتبر گردشگری که کار حرفه‌ای تور را انجام می‌دهند، رفتارهایی مثل گذاشتن موزیک با صدای بلند یا استفاده از قلیان در سفر و… را ندارند. تورهای شاد شاد حالت بازاری دارد یعنی تورگردشگری حرفه‌ای را برگزار نمی‌کنند. فکری بیان کرد: درست است که تورهای شادشاد وجود دارد ولی این مسئله نباید باعث شود که گردشگران همه تورها را به یک چشم ببینند که تورهای گردشگری دارای تورلیدر حرفه‌ای نیست و در طول سفر صرفا به جوک گفتن می‌پردازد. در صورتی که تورلیدرهایی وجود دارند که اطلاعات خوب و مناسبی را از یک منطقه گردشگری در اختیار گردشگر قرار می‌دهند. وی افزود: متاسفانه عده‌ای هستند که فضای تورهای گردشگری را به سمتی برده‌اند که هدف اصلی سفر گم شده است. البته با شادی مخالف نیستم ولی تعریف شادی و لذت بردن از سفر چیزی نیست که در برخی از تورها مشاهده می‌کنیم. این کارشناس گردشگری ادامه داد: تعادل در تورهای گردشگری حفظ نمی‌شود؛ مثلا از یک طرف می‌توان در طول سفر موسیقی سنتی گذاشت و از طرفی هم از مناظر منطقه لذت برد و کلی آرامش به دست آورد.
*ضبط و بلندگو جزء تورگردشگری
وی یادآور شد: در یکی سفرهایی که به یک منطقه گردشگری داشته‌ام شاهد بودم که گروهی با خودشان ضبط و بلندگو آوردند و آرامش منطقه را برهم زدند. چنین اتفاقاتی اثرات مخرب محیط‌زیستی بسیار را به همراه دارد یعنی تمام حیات وحش منطقه با شنیدن صداهای بسیار بلند تا مدت‌ها از آن منطقه فاصله می‌گیرند و لذت دیدن حیات وحش از گردشگران گرفته می‌شود. البته در این میان نباید کسانی که تورهای گردشگری حرفه‌ای برگزار می‌کنند و اصول حرفه‌ای گردشگری را رعایت می‌کنند نادیده گرفت. این کارشناس گردشگری عنوان کرد: ایراد اینجاست که تعریف، هدف و فرهنگ‌سازی اینکه چرا به سفر می‌رویم، به درستی انجام نشده و همین مسئله باعث زیاده‌روی برخی تورهای گردشگری شده است. هیچ مسئولی مخالف شادی نیست ولی با افراطی گری که مجموعه را دچار مشکل می‌کند، مخالف هستند.
**افسردگی از تبعات تورهای شاد شاد
وی در خصوص دیگر تبعات تورهای بسیار شاد شاد گفت: جالب است که بدانید فردی که با چنین تورهایی که شادشاد هستند سفر می‌کند، چون در طول سفر مدام آهنگ با صدای بلند گوش می‌دهد وقتی از سفر برمی‌گردد دچار افسردگی می‌شود چرا که چنین سفرهایی هیجان کاذب را در فرد ایجاد می‌کند. در صورتی که کسانی که به صورت حرفه‌ای سفر می‌کنند از آرامش سفر، آرامش می‌گیرند و به یک انرژی مثبت دست پیدا می‌کنند. این کارشناس گردشگری در رابطه با ارائه قلیان در برخی تورهای گردشگری اظهار کرد: آژانس‌های گردشگری اجازه ارائه چنین سرویسی را ندارند. متاسفانه در فرهنگ عمومی سفر قلیان به عنوان تفریح حساب می‌شود ولی قطعا ارائه قلیان توسط یک تور گردشگری قانونی نیست. درصد بالایی از این تخلفات توسط افرادی صورت می‌گیرد که جزء آژانس گردشگری نیست چون در صورت مشاهده مجوز چنین آژانسی را باطل می‌کنند. در واقع توسط تورهای گردشگری که به صورت زیرزمینی فعالیت می‌کنند چنین رفتارهایی مشاهده می‌شود. فکری در پایان گفت: به طور کلی افرادی که می‌خواهند سفر کنند با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانند آژانس‌های معتبر گردشگری را به دست آورند و از طریق آنها به سفر دلخواهشان بروند.
————————-
ظاهرا ممنوعیت تبلیغ یا بیان و اجرای هر نوع سرگرمی و تفریحی در تورهای شاد باعث شده خیلی‌ها برای وسوسه کردن مشتریان‌شان به قلیان که سرگرمی ارزان‌تری به حساب می‌آید و به نسبت دردسر کمتری دارد، متوسل شوند
———————-
متاسفانه عده‌ای هستند که فضای تورهای گردشگری را به سمتی برده‌اند که هدف اصلی سفر گم شده است. البته با شادی مخالف نیستم ولی تعریف شادی و لذت بردن از سفر چیزی نیست که در برخی از تورها مشاهده می‌کنیم.
روزنامه آفتاب یزد

نظر شما

   نام (ضروری)

   پست الکترونیکی(ضروری)

   دیدگاه

 

  • صفحه 1 از 11

گزارش تصویری

اخبار امر به معروف