یونس پاکدامن: امر به معروف و نه از منکر فقط مربوط به مسائل ظاهری نیست

زمان انتشار : پنج شنبه, ۲۰ آبان , ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۳:۱۴ |تعداد بازدید : 237 نمایش

هیچ دیدگاهی برای یونس پاکدامن: امر به معروف و نه از منکر فقط مربوط به مسائل ظاهری نیست ثبت نشده

دانلود فایل

به گزارش پایگاه مخلصین ؛ به نقل از \”سپاس\”، امر به‌خوبی ها و نهی از بدی به فرمایش خداوند تبارک از ملزومات حکومت اسلامی است که از همین رو این امر در جوامع اسلامی بسیار اهمیت دارد .

{ کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ }

شما بهترین امتی بودید که پدید آمدید چرا که امر به معروف و نهی از منکر می کنید و به خدا ایمان دارید (ال عمران ۱۱۰ )

 اهمیت این موضوع در جامعه شیعی ما دوچندان است چراکه به فرمایش بنیان‌گذار کبیر انقلاب،انقلاب ما ریشه در عاشورای حسینی دارد عاشورایی که پیامش امربه‌معروف و نهی از منکر بود و درست به همین دلیل است که در جامعه امروزی ما که خود مدیون نهضت حسینی است می‌بایست امربه‌معروف و نهی از منکر این واجب ضروری با بهترین وجه و کامل‌ترین شکل نمایانگر باشد .

 به‌راستی اگر این امر الهی این‌گونه دارای اهمیت و ضامن سلامت جامعه است پس چرا در جامعه مسلمان شیعی ما این‌گونه مورد کم‌لطفی واقع‌شده و شاید بتوان گفت کمکم به سمت‌وسوی فراموشی هم می‌رود .

به نظر می‌رسد با این رویه که مردم و مسئولین در پیش‌گرفته‌اند این واجب الهی به افسانه تبدیل می‌شود و جز؛ در داستان‌های هزارویک‌شب از آن دیگر خبری نخواهد بود و اگر خواهان این هستیم که این واجب الهی به فراموشی نرود می‌بایست همتی مضاعف هم در بین مردم و هم در بین مسئولین به کار بسته شود و کارهای ریشه‌ای و زیر بنایی صورت گیرد تا جامعه‌ای که تولد خود را مدیون نهضتی است که اساسش امربه‌معروف و نهی از منکر بوده از این لازمه حکومت اسلامی تهی نشود چراکه این امر ضامن سلامت جامه در هر سطحی است و نبود آن باعث کج روی‌ها و زیبا جلوه‌گر شدن زشتی‌ها می‌شود و کار به‌جایی می‌رسد که نهی‌کننده را یا با تیزی تیغ چاقو و یا زبان زخمی می‌کنند و تلاش او را که در مسیر جلب رضای حق صورت گرفته پایمال می‌کنند.

البته باید به این نکته هم توجه داشت که امربه‌معروف و نهی از منکر فقط مربوط به امور ظاهری و بحث پوشش خلاصه نمی‌شود ولی به‌اشتباه برخی این امر الهی را به مسائل ظاهری خلاصه می‌کنند و از مسائل مهم چشم‌پوشی می‌کنند که به‌منظور درک بهتر این موضوع به چند نمونه از این مصادیق در کلام رهبری اشاره می‌شود.

(بعضی تصوّر می‌کنند امربه‌معروف و نهی از منکر منحصر می‌شود به اینکه انسان به فلان زن یا فلان مردی که یک فرع دینی را رعایت نمی‌کند تذکّر بدهد؛ البتّه این‌ها امربه‌معروف و نهی از منکر است امّا مهم‌ترین قلم امربه‌معروف و نهی از منکر نیست.)۱۳۹۴/۰۱/۰۱(از بیانات رهبری)

(بالاترین تخلّف‌ها، آن تخلّف‌ها و جرائمی است که پایه‌های نظام را سست می‏کند. نومید کردن مردم، نومید کردن دل‌های امیدوار، کج نشان دادن راه راست، گمراه کردن انسان‌های مؤمن و با اخلاص، سوءاستفاده کردن از اوضاع‌واحوال گوناگون در جامعه اسلامی، کمک کردن به دشمن، مخالفت کردن با احکام اسلامی و تلاش برای به فساد کشاندن نسل مؤمن.)

(با امر به‏ معروف و نهی‏ ازمنکر؛ که وظیفه شما در داخل محیط کارهایتان و در همه‌جاهاست. با این روش‌ها، کاری کنید که فضا، فضای اسلامی شود. (همه باید امربه‌معروف و نهی از منکر بکنند)

از این سخنان رهبر انقلاب چنین برمی‌آید که اول- این امر الهی فقط مختص بحث پوشش و حجاب نیست و تخلف‌ها و منکرهای دیگری مثل تخلفات اداری و دولتی را نیز مدنظر دارند، دوم-فقط محیط بیرونی جامعه نیازمند این امر نیست بلکه لایحه‌های درونی به این امر محتاج‌تر هستند، سوم -همه افراد هم می‌بایست در جایگاه امرونهی کننده باشند و اگر زمانی هم خود امرونهی شونده بودند باید باجان و دل پزیرای آن باشند.

یوسف پاکدامن

برچسب ها: 

نظر شما

   نام (ضروری)

   پست الکترونیکی(ضروری)

   دیدگاه

 

  • صفحه 1 از 11

گزارش تصویری

اخبار امر به معروف