غیرت دینی چیست؟

زمان انتشار : یکشنبه, ۲ آبان , ۱۳۹۵ | ۱۷:۲۸:۱۹ |تعداد بازدید : 157 نمایش

هیچ دیدگاهی برای غیرت دینی چیست؟ ثبت نشده

دانلود فایل

گروه معارف: نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در تشریح مباحث غیرت دینی، این غیرت را همراه با امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: تنها غیرتی که دینی و الهی و عقل‌پسند و عقلانی باشند مطلوب است وگرنه آن غیرت مطلوب نیست.
آیت‌الله احمد بهشتی، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری شب گذشته، اول آبان‌ماه در مراسم سوگواری دهه سوم محرم که در دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز برگزار شد، به آیاتی از قرآن کریم درباره استقامت اشاره کرد و گفت: طبق آیات وحی، استقامت در کسانی وجود دارد که دارای غیرت باشند.
وی ضمن تشریح مباحث غیرت دینی و کرامت انسانی و عزت الهی اظهار کرد: غیرت بر دو نوع تقسیم می‌شود یکی غیرتی که دینی و عقلانی است و دیگری غیرتی است که نه دینی است و نه عقلانی یعنی نه عقل آن را می‌پذیرد و نه دین.

غیرت دینی، غیرت عقلی هم هست
آیت‌الله بهشتی با بیان اینکه آن غیرتی مورد تحسین و سفارش است که دینی باشد، گفت:‌غیرت دینی البته عقلی هم هست چون عقل و دین با هم سازگارند، مگر عقلی که آلوده و گرفتار شده باشد مانند عقل زمینی به عنوان مثال می‌گفتند عقل معاویه‌بن ابی‌سفیان خوب است اما همه می‌دانیم که او چقدر ظلم کرد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیات الهی گفت: طبق آیات قرآن کسانی که خوب می‌شنوند و از قول‌ها و گفته‌ها بهترینشان را تبعیت می‌کنند اینها مورد هدایت الهی و اولی الباب هستند یعنی صاحب خرد ناب و این افراد از عاقل معمولی بالاتر هستند و چنین عقلی نیز با دین هماهنگ است.

هر غیرتی مطلوب نیست
وی با یادآوری این نکته که هر غیرتی مطلوب نیست، گفت: تنها غیرتی که دینی و الهی و عقل‌پسند و عقلانی باشند مطلوب است وگرنه آن غیرت مطلوب نیست و نباید وجود داشته باشد.
آیت‌الله بهشتی ضمن سفارش به مؤمنان و متدینیان به داشتن غیرت الهی گفت:‌ حزب‌الله مؤمنان با غیرت هستند و ممکن است مقداری زحمت داشته باشند اما به هر حال نتیجه غیرت خود را می‌‌بینند.

طبق آیات قرآن، مؤمنان هیچ‌گاه با دشمنان خدا دوست نمی‌شوند
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری یادآور شد:‌ خداوند در سوره ممتحنه کسانی که راه ابراهیم خلیل‌الله را می‌پیمانند، به عنوان اسوه به ما معرفی می‌کند که برای همیشه بین آنان و دشمنان خدا و کافران دشمنی و بغض و کینه است و هیچ‌گاه با آنان دوستی ندارند مگر اینکه کافران به خداوند یکتا ایمان آورند و در غیر این صورت هیچ دوستی بین آنان وجود ندارد.

غیرت دینی منافاتی با امر به معروف و نهی از منکر ندارد
وی بیان کرد: این غیرت با اینکه انسان امر به معروف و نهی از منکر منافاتی ندارد لذا خداوند در همین سوره می‌فرماید که حضرت ابراهیم(ع) نیز ابتدا به عموی خود آذر نصیحت و امر به معروف و نهی از منکر کرد که اگر ایمان آورد حتماً برای او استغفار می‌کند اما زمانی که معلوم شد او دشمن خداست و قابل هدایت و ارشاد نیست لذا ابراهیم(ع) نیز از او اعلام برائت کرد یعنی ابتدا به او فرصت فکر و تصمیم‌گیری داد تا راه راست را انتخاب کند و این‌ها همان غیرت دینی است که به ما درس می‌دهد باید این‌گونه غیرت داشته باشیم.
آیت‌الله بهشتی ضمن مذمت غیرت‌های لجبازی در انجام کارهای اشتباه، گفت: در آیات قرآن آمده است عده‌ای در سرکشی، گریز و نفور و فرار از دین لجبازی می‌کنند و به نظر خودشان هم مردم با غیرتی بودند و تعصب به خرج می‌دهد و دست از ضلالت و گمراهی خود بر نمی‌داشتند که این غیرت مضر است.

امام حسین(ع)؛ مظهر عالیه غیرت دینی
عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه یکی از مظاهر عالیه و بلکه اعلی غیرتمندی را سیدالشهدا(ع) دانست که هر چه داریم از اوست و ادامه داد: اگر امروز جمهوری اسلامی ایران عزت و استقلال و حضور مردم فهیم و باشعوری در صحنه دارد، همگی به برکت غیرتمندی سیدالشهدا(ع) است.
وی ادامه داد: شاید مردم ما در برخی از موارد گلایه و ناراحتی داشته باشند اما همیشه در صحنه حضور دارند و این‌ها به برکت همین مجالس سوگواری و عزاداری حسینی است که آن حضرت به مسلمانان درست عزت و غیرت را داده است.
آیت‌الله بهشتی ضمن برشمردن فرمایشات امام حسین(ع) در هنگام قیام عاشورا اظهار کرد: آن حضرت قسم خوردند که مانند انسان‌های ذلیل با ظالمان بیعت نکرده و مانند برده‌ها هم فرار نمی‌کند بلکه آزاد است و به این قولش نیز عمل کرد؛ لذا آن حضرت هم درس قولی به ما داده است هم درس عملی و این همان درس غیرت دینی در برابر ظلم، باطل، کفر، شرک و زورگویی است.

تنها غیرتمندان دینی می‌توانند در برابر ظلم بایستند
وی با تأکید بر اینکه کسی در مقابل ظلم و باطل می‌تواند ایستادگی کند که دارای غیرت دینی باشد، گفت:‌ اما آن کسی که غیرت دینی ندارد،‌ دین خود را می‌فروشد و این است که سیدالشهدا(ع) می‌فرماید بسیاری از مردم بنده خدا نیستند بلکه بنده دنیا هستند و دین در زبانشان می‌چرخد و سر زبانشان است اما از ته دل نیست و از دل برنمی‌خیزد و تا امتحانی پیش می‌آید عقب‌نشینی می‌کنند.

منبع:تی نیوز

نظر شما

   نام (ضروری)

   پست الکترونیکی(ضروری)

   دیدگاه

 

  • صفحه 1 از 11

گزارش تصویری

اخبار امر به معروف